App
Pobierz aplikację za darmo
Pomoc
PLN

Çin Tren Türlerini ve Koltuk Türlerini Seçme

İnternetten Çin tren bileti satın alırken yolculuk süresinin, seçtiğiniz tren türüne bağlı olarak değişiklik gösterdiğini fark edersiniz.

Çin tren türleri, harf kodlarından ayırt edilebilir. G, D ve C trenler yüksek hızlı trenlerdir ancak Z, T ve K daha yavaş trenler veya gece trenleridir. Çin'deki yüksek hızlı trenlerde, genellikle çok konforlu olan ancak gece trenlerinden daha pahalı olan, farklı sınıflardan koltuklar bulunur. Çin'deki gece trenlerinde, sert ve yumuşak yataklı vagon seçeneklerinin yanı sıra sert ve yumuşak koltuklar da bulunur. Gece trenleri biraz daha yavaş olup yüksek hızlı trenlerden daha fazla duraklasa da bütçesi kısıtlı olan yolcular için idealdir.

Çin'in Yüksek Hızlı Trenleri: G ve D Trenler

Çin'in yüksek hızlı trenleri Çin'in eyalet başkentleri ile birincil Çin şehirleri arasında çalışır. G trenler (gāotiě, 高铁 anlamına gelir), maksimum 300 km/saat ile Çin'in en hızlı trenleri olan sürat trenleridir. En pahalı tren biletleri bu trenlerin biletleridir.

D tren (dòngchē, 动车), 250 km/saat'e varan hızlarla Çin'in en hızlı ikinci trenidir. D trenler yalnızca başlıca şehirlerde duraklarken, bazıları ise hiç duraklamaz.

C trenler (chéngjì, 城际) 120 kilometre ve 30 dakikalık Pekin-Tianjin rotası gibi şehirler arasında kısa mesafelerde çalışan yüksek hızlı EMU trenleridir.

Çin'deki Tren Koltuğu Türleri

China Train Seat Types

Ticari Sınıf: Yalnızca belirli G (yüksek hızlı) trenlerde sunulur. Bunlar, her sırada ikisi koridorun bir tarafında, biri ise diğer tarafında olan üç adet yatırmalı deri koltukla Çin trenlerinin en konforlu ve yüksek fiyatlı koltuklarıdır. Ticari sınıf Çin tren koltukları, seyahatleri sırasında tamamen rahatlamak veya dinlenmek isteyen yolcular için idealdir.

VIP Sınıf: Bazı G trenlerde ticari sınıf koltuklar yerine o kadar lüks olmayan, ancak yine de okuma lambaları ve ekran olanaklarıyla oldukça konforlu olan VIP koltuklar bulunur.

Birinci Sınıf: Bir sırada kısmen geriye yatırılabilen dört koltukla birinci sınıf Çin tren koltukları konforludur ve yolculara yeterli miktarda bacak uzatma alanı sağlar. Her koltukla elektrik prizi, yastık ve küçük bir masa da sunulur.

İkinci Sınıf: Bu koltuklar Çin'in yüksek hızlı trenlerindeki en uygun fiyatlı koltuklardır. Elektrik prizleri sunulur. Diğer koltuklar kadar geniş olmasa da ikinci sınıf koltuklar, rahat bir yolculuk geçirmek isteyen yolcular için iyi bir seçenektir.

Tur Koltukları: Çin'deki trenlerin Ticari Sınıf alanında bulunan tur koltukları geniş pencerelerin bitişiğindedir ve yolculara muhteşem manzaralar sunar.

Yumuşak Yataklı Vagonlar: Çin'de uzun mesafeli gece yolculuklarının gerçekleştiği D trenlerde bulunan yumuşak yataklı vagonlar, kapalı bir kompartımanda dört ranza yatağı içerir. İki yatağın yer aldığı deluxe yumuşak yataklı vagonlar da mevcuttur.

Hem G hem de D trenlerdeki olanaklar arasında yemek vagonları ve atıştırmalık sepetleri de vardır. Banyolar genellikle temizdir.

Yüksek Hızlı Tren Ticari/
VIP Sınıf
Birinci Sınıf İkinci Sınıf Tur Koltukları Yumuşak Yataklı Vagonlar
G Evet Evet Evet Belirli modeller Hayır
D Hayır Evet Evet Hayır Belirli trenler
C Hayır Evet Evet Hayır Hayır

Normal Trenler: Z, T ve K Trenler

Daha yavaş olmaları ve daha sık duraklamaları nedeniyle bu Çin trenleri, yumuşak ve sert koltuk seçeneklerinin yanı sıra yataklı vagon biletleri de sunar. Sert veya yumuşak koltuk biletleri daha ucuzdur ancak gece yolculukları için genellikle uygun değildir. Çin trenlerindeki yataklı vagonlar ve koltuklar şu trenlerde satın alınabilir:

Z trenler (zhídá, 直达) başlıca tüm Çin şehirlerine gider ve yalnızca başlıca tren istasyonlarında duraklar. Bunlar genellikle gece boyunca süren yolculuklar olduğundan bu trenlerde sert ve yumuşak yataklı vagonlar sunulur. Bunların birçoğunda deluxe yumuşak yataklı vagonlar da vardır.

T trenler (tèkuài, 特快) daha yavaştır ancak daha uzun mesafeler kateder. Bu trenler, Çin'in başlıca tüm şehirlerine gider ve yol üzerindeki büyük Çin kasabalarında duraklar. Sert ve yumuşak koltukların yanı sıra sert ve yumuşak yataklı vagonlar da sunulur.

K trenler (kuàisù, 快速) Çin'in en yavaş ve en eski trenleridir. En fazla duraklamayı bu trenler yapar. Hem sert ve yumuşak koltuklar hem de sert ve yumuşak yataklı vagonlar mevcuttur.

Çin'deki Tren Koltuğu Türleri

Sert Koltuklar: Çin trenlerindeki sert koltuklar aslında sert değildir. Bunlar yalnızca ince bir dolguya sahiptir ve vagonlar genellikle son derece kalabalıktır. Yolcular bu vagonlarda sigara içebilir. Klima yoktur. Sert koltukların biletleri uygun fiyatlıdır. Kısa yolculuklar sorun olmaz ancak bu koltukların konforsuz olması uzun mesafeli seyahatleri zorlaştırır.

Yumuşak Koltuklar: Çin trenlerinin sert koltuklardan biraz daha konforlu olan yumuşak koltuklar kabinler halinde düzenlenir ve üstlerinde bagaj bölmeleri bulunur. Bu vagonlar, sert koltuklu vagonlardan genellikle daha temizdir ve daha az kalabalıktır. Bu vagonlarda klima olduğundan, kısıtlı bütçesi olan yolcular için bu vagonların koltukları oldukça uygundur.

Sert Yataklı Vagonlar: Çevresi kapalı olmayan bu ranza yataklar bir yastık, çarşaf ve battaniye ile birlikte sunulur. Sert koltuklar gibi Çin trenlerindeki sert yataklı vagonlar da aslında sert değildir ancak "yumuşak" alternatiflerine göre daha az alana sahiptir. Her bir tarafta üç adet olmak üzere kompartıman başına altı yatak vardır. Mahremiyet eksikliğinin ve rahatsız pozisyonlardaki yatakların (yatağınız ranzanın ister altında ister orasında isterse üstünde olsun diğer yolcular göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır) yanı sıra bu yataklı vagonlar, seyahat sırasında dinlenmek isteyen yolcular için uygun fiyatlı bir seçenektir. Ranza yataklarının fiyatı aynı değildir, üstteki yatak en uygun fiyatlı olandır ve gündüz saatlerinde oturması en konforlu olan alttaki yatak ise en pahalı olandır. Üstteki ve alttaki yatakta seyahat eden yolcular, kendi ranzalarında doğrulmak için yeteri kadar alanları olmadığından gündüz saatlerinde genellikle ranzanın alt tarafında oturur. Yatağınızı paylaşmak istemiyorsanız alt yatak almayın!

Yumuşak Yataklı Vagonlar: Çin trenlerindeki her yumuşak yataklı kompartımanda, konforlu yataklar ve daha geniş alanlar sunan dört yatak (her bir tarafta iki adet olmak üzere) içerir. Yumuşak yataklı kompartımanın her bir tarafında üç yatak yerine iki yatak bulunduğundan yumuşak yataklı vagon biletleri, sert yataklı vagonlara göre genellikle daha fazla alan sunar. Yatak üstünde ve altında depolama yapılabilir. Ayrıca her ranza yatağında birer LCD ekran bulunur.

Deluxe Yumuşak Yataklı Vagon: Her kompartımanda bir masa ve dolapla birlikte iki yatak bulunur. Banyo olanakları nispeten temizdir. Bazı deluxe yumuşak yataklı kompartımanlarda, oda içinde lavabo ve duşakabin bulunur.

Normal Tren Sert Koltuklar Yumuşak Koltuklar Sert Yataklı Vagonlar Yumuşak Yataklı Vagonlar Deluxe Yataklı Vagonlar
Z Hayır Hayır Hayır Evet Evet
T Evet Evet Evet Evet Hayır
K Evet Evet Evet Evet Hayır